Home

Cattle feed cost per ton

Purina cattle feeding calculators allow you to provide the very best for your cattle. Because better cattle starts with the best nutrition. Average Miles per Feeding Cycle. Feed Cost/Ton. Average Feeding Rate (Intake)/Head/Day. Shrink, pre-fed, % Shrink, post-fed, % Feeder/Feeding Equipment Cost. No. of Head/Fdr The cost to feed 1,000 pound (non lactating) brood cows is $500 or $2.81 per day with $250/ton hay. Figuring out your feed costs for the year will be a bit different depending upon what you are feeding, brood cows vs finishing steers, or the resources you have available, for instance plenty of grass or limited pasture and plenty of purchased feed ALL PRICES ARE F.O.B. VICTOR CALL FOR DIRECT LOAD PRICING $10.00 per Ton Mixing Fee on All Mixed Feed $0.15 per Bu

Calculate feed cost per cow and per cwt dairy farmer - other livestock or crop enterprises also utilize feed commodities or other per day Forages Corn Silage 65 $30/ton $0.98 Alfalfa Hay 6 $150/ton $0.45 Corn 11 $3/bu $0.59 Distillers Grain 6 $175/ton $0.5 Area Extension livestock Specialist NDSU Carrington Research Extension Center. Feed prices follow Corn price . Feed - TDN (energy) & prices Feed Value (Cost per pound nutrient) As Fed Dry Matter Crude Protein TDN - Energy Cost per ton Cost per lb Cost per lb CP Cost per LB TDN Canola Meal As fed (90%DM) 38.7% (43%) 62.1% (69%) $219 $.109. THIS ITEM HAS BEEN SUCCESSFULLY ADDED. DuMOR Non-GMO All Stock Pellets, 40lb. Purina Wind and Rain Storm All Season 7.5 Complete Altosid Insect Growth Regulator (IGR) Fly Control Beef Cattle Mineral, 50 lb. Purina Wind and Rain Storm All Season 4 Beef Cattle Mineral Feed Tub, 125 lb. New! Tractor Supply 13% All Stock Pellet, 50 lb Figure 1 illustrates feeding cost of gain from January 2009 to May 2019. In May 2019, corn and alfalfa inventory prices were $3.91 per bushel and $184 per ton, respectively. Feeding cost of gain since January has ranged from $82.35 in January to $91.67 in March and averaged $86.50 per cwt. Feed conversions for the first five months of 2019 were.

Results are as follows: each 0.10 increase in feed conversion increases feeding cost of gain by $1.24 per cwt., each $0.10 per bushel increase in corn prices increases feeding cost of gain by $0.88 per cwt., and each $5 per ton increase in alfalfa prices increases feeding cost of gain by $0.50 per cwt. Feeder to Fed Cattle Price Rati Usually on a per head per day charge but can be put into feed cost per ton Wide range $0.10 to $1.00 per hd daily Covers cost of water, feeding, machinery, insurance, labor, etc Interest - usually a relatively small cost Feeding cost of gain averaged $78.10 per cwt. in 2018 ranging from a low of $74.87 in May to a high of $80.31 in December. Given current corn and alfalfa price projections, feeding cost of gain is expected to range from $79 to $82 during the first 6 months of 2019. Click Image to Enlarg For example, if feed costs are at $200 per ton, a one-tenth improvement in feed conversion might be worth $7 per head.** As ration prices climb to $250 per ton, that efficiency improvement could be worth an additional $1.75 per head** in terms of incremental opportunity because of the increase in feed price In this example, if the 30% protein cube is priced at $200 per ton, divide price per ton by pounds of protein purchased in a ton on a 100% dry matter basis. For the 30% protein cube, the price per pound of protein is $0.37 per pound of protein ($200/540 lb = $0.3703). If wet distillers grains is priced at $78 per ton, then the price per pound.

Cattle Accuration Feed Cost Calculator l Purin

Company Video. View Mobile Number. Call +91-8046070435. Contact Supplier Request a quote. Sugar Beet Pulp Cattle Feed ₹ 25,000/ Metric Ton. Get Quote. Vijaya Maize Oil Cake Cattle Feed, Pack Size: 25 Kg, 50 Kg,... ₹ 22/ Kg. Get Quote. Rapeseed Meal ₹ 21,000/ Metric Ton At a cost of $0.05 per pound (as-is), its dry matter cost is $0.417 per pound ($0.05/lb ÷ 12% DM), making it a quite expensive feedstuff, though its initial per lb. cost was low (0.05/lb). Livestock do not require certain feedstuffs; they require nutrients (protein, energy, minerals, and vitamins) in specified amounts Total head - 211 - - Feeder Cattle - - Lt. steers&bulls 250-525# 74.00: 147.50: Hvy. steers&bulls 525-900# 120.00: 140.00: Light heifers 250-525# - 137.0

Beef Cattle: Beginners Guide To Feed Costs - Family Farm

Entry into the cattle-feeding business usually has few restrictions. Although facilities range from small lots with a few head to modern facilities with more than 50,000 head, there are economies of scale in cattle feeding. The cost of feeding per animal drops as the number of animals in the operation increases ANIMAL FEEDERS / VOERBAKKE GIANT FEEDING TROUGHS ( G24 ) Call Michael Tel 083 243 6013 *For cattle and game. .*Ideal for feeding pallets, maize, silage, etc. *10 -16 Animals per feeder. *Size -2.4m long ×1m wide ×500mm high ×500mm deep with 6 legs. *Weight 110kg. *Man ufactured from 50mm x 2mm roundtube and 25mm ×1.6mm square tub

D&R Feed - Commodity Feed Price

  1. Company Name: Livestock Nutrition Center - LNC Location: N. Kansas City, MO Feed: Notes: Price/ton: Date: LNC Extender (blender pellet, 9% prot 1% fat) FOB KC MO, spot - Ingredients: Grain by-products, roughage products, calcium Carbonate ($170 Aug-Sep
  2. and
  3. 2,500 IU/lb. Feeding Directions. Feed 1.0 to 3.0 pounds of Grower 13% Un-Medicated per hundred pounds of bodyweight daily to growing and mature cattle. Feeding rate will vary depending on animal weight and condition, forage quality and quantity, desired rate of weight gain, and other management factors

Cattle Feed at Tractor Supply Co

Shri Modi inaugurates Asia's largest cattle-feed plant

GBP per Ton 7/26/21 11:55 AM Live Cattle Corn has many applications including livestock feed, ethanol, high-fructose corn syrup, corn starch, alcoholic beverages, deodorant, cough drops and. Right now low-quality hay/corn residue bales are going for $60 per ton and modified distillers' is around $75 per ton. So free choice, she would eat 24 pounds dry matter of residue or hay, but would need 1.8 pounds of distillers' (DM) to meet her energy/protein requirement. That would be at a total feed cost of $0.86 per day Cattle Feed Prices Per Ton Corn Gluten Meal 60%. US $500.00-$600.00 / Ton. 20 Tons (Min. Order) 10 YRS Pangoo Biotech Hebei Co., Ltd. 100.0%. 5.0 (3) Good service Contact Supplier. 1/6. Yellow Corn / Yellow Maize For Animal Feed Dry Style Poultry Feed First Grade Quality For Bulk Sales Lowest Price 50kg Bag

( $70 / ton) / 0.90 = $ 78 / ton DM, Corn gluten feed (CGF) Transportation is a significant expense associated with co-product feeding. Determining the cost per unit dry matter delivered to the farm will further aid in deciding which feedstuff to utilize TALLOW, GREASE, AND LARD Lds Price Range Wtd Avg INEDBL, TALW/GRSE FOB CENTRAL Choice white grse (truck) Yellow grease (truck) Yellow grease ECB (truck) 45.50 45.50 D EDBLE LARD, FOB PLANT (truck) Loose lard, PS and/or CP INEDBL, TALW/GRSE CAF CHICAGO Packer bleachable .15% Renderer bleachable .15% 4.0 63.00 63.00 Choice white grease INEDBL. Prices of livestock foods: cereals and by-products. The prices recorded over the last ten weeks are listed in the table, while the graph to the side illustrates price trends over the last three years. The graph below shows the historical comparison between the prices of the foods considered. Source: Milan Chamber of Commerce, cereali, farine. 2000, the price was estimated using the simple average of the corn price per pound to MDGS price per pound ratio for all twenty-four months in 2001 and 2002. Then the actual corn price for each the feeding months was divided by this average ratio and adjusted to MDGS price per ton for 1995-2000. The Livestock Enterprise Budgets for IA- 200 Cost per tonne = $300. DM = 90%. ME = 8.5 MJ/kg DM. Cost per kg DM = $300 × 10 ÷ 90 = 33.3c/kg DM. Lucerne hay has an average energy value of 8.5 MJ/kg. Therefore: Energy cost = 33.3c/kg ÷ 8.5 MJ/kg = 3.9c/MJ. At these prices lucerne hay is more than twice as expensive to feed as wheat, even though the cost per tonne is only 50% dearer than.

Rising corn and soybean commodity prices are making their way downstream to feed prices, putting a pinch on profits. For example, pelleted soybeans sold for $115 per ton in June 2020. By May 25, 2021, they sold at $170 per ton, according to a USDA Agricultural Resource Management Survey. Other input costs, such as fuel and fertilizer, also are. Introduction. Calculate and compare protein, energy and other components for different mixes of livestock feeds. Before you start: Please be aware that each feed has estimates for energy, protein and dry matter but you are encouraged to get feeds analysed to obtain a more accurate value which can then be entered into the calculator.; Some feeds listed have warnings associated with them

Livestock: Corn Prices Higher - What About Feed Cost? - AgFa

Using Cotton Byproducts in Beef Cattle Diets 3 soybean meal per day. With prices of $120 per ton for cottonseed, $100 per ton for corn and $300 per ton for soybean meal, supplemental feed costs were $0.28 per day for cottonseed supplemented cows and $0.43 per day for cows supplemented with corn and soybean meal When DDGS is added to animal feeds that are properly formulated, it provides excellent animal health, performance and food product quality. These attributes, and others, have made distillers grains one of the most popular feed ingredients to use in animal feeds both in Iowa and around the world. Bulk shipping cost are is $2.50 per loaded mile

Cattle Finishing Net Returns Prospects for 2021 Beef

Livestock: Feeding Cost of Gain and Cattle Finishing Net

Eric Bailey, University of Missouri Extension state beef specialist, said alternative feed choices such as pelleted soy hulls reached $170 per ton at the end of May. In locations like Indiana, the price of soy hulls during the first week in June reached $205 per ton If your hay is $200 per ton that means it is $0.10 per pound. You get the cost per pound by dividing the cost of the ton of hay by 2,000 pounds per ton. $200 divided by 2,000 pounds per ton=$0.10 per pound of hay. Now take the pounds of hay needed per day and multiply by the cost per pound of hay to get the hay cost to feed a goat per day Sorry, we have detected unusual traffic from your network. Loading. Feedback I Livestock feed costs hit eight-year high. Hog prices may be higher, but so are feed costs that are taking a bite out of industry profits. According to Iowa State University's estimated returns data for May, farrow-to-finish operations posted a return of $57.60 per head, the highest since October 2014 and a number five times higher than a year. If fixed costs are $110,000 per month and the feed sells for $132 per ton, how many tons should be sold each month to have a monthly profit of $560,000? Set up the cost function C(t) where t is the number of tons of cattle feed: C(t) = Variable Cost * t + Fixed Costs C(t) = 84t + 110000 Set up the revenue function R(t) where t is the number of.

Using regression analysis, each 0.10 increase in feed conversion increases feeding cost of gain by $1.20 per cwt., each $0.10 per bushel increase in corn prices increases feeding cost of gain by $0.88 per cwt., and each $5 per ton increase in alfalfa prices increases feeding cost of gain by $0.45 per cwt Enter the feed conversion ration that can be expected for the specific animals. It is entered in kg feed required per kg gain in live body weight. Feed price (/ton) Enter the price of the feed in Rand per ton. Other cost factors: Transport (per head) Enter the cost associated with transport of animals to the feedlot and to the market It is meant for medium yielding cows, Delux pellet should be fed at the rate of 450 g per litre of milk produced and 1.5- 2 kg for body maintenance per day per animal. K.S Deluxe has a Crude protein of 18% and Metabolisable energy of 2250 kcal/kg feed Dosage Calculator. Enter amounts in the blue fields to determine the approximate inclusion level per ton of ClariFly ® Larvicide Feed Additive. ClariFly ® Larvicide Product -- Choose product -- 0.67% 8.00%. Enter the average weight (lbs) per animal: Enter the estimated feed intake (lbs) per animal: lbs of ClariFly ® Larvicide Per Ton nothing

A corn refining company produces corn gluten cattle feed at a variable cost of $81 per ton. If fixed costs are $110,000 per month and the feed sells for $134 per ton, how many tons should be sold each month to have a monthly profit of $55 0,000 The costs per pound or ton produced are likely to be significantly higher per unit hay equivalent (or feed grain equivalent). Although hydroponic forage has great appeal to those who wish to be more self-sufficient in feed supply, the yield, quality, and costs of this system appear not to be favorable At 1 ½ tons per hour or 12 tons per day on a regular 8 hour shift, the ABC Hansen mini feed mill can hardly be called mini as it can convert feed for around 5,000 head of cattle in a feedlot at 2.2kg feed per head per day (excluding silage and hay) or at an average of 100gr of feed per day per bird, some 120,000 broilers can be fed with this.

Then to determine the value of the energy on a dry matter basis, take the cost per dry matter ton and divide by the decimal TDN value. ($103/.68 = $151 per ton of TDN on a dry matter basis for silage) ($120/.8 = $150 for sugar beet pulp). This does not include shrink, trucking or feeding cost for either commodity Cattle feeders face volatile markets and market risks due to COVID-19 and other factors. A custom cattle feeder near Carrington, N.D., says there is no incentive for him to own cattle right now. Current feed inventory at those feedlots, as shown in the May closeout report, showed that, as of mid-June, current feed inventory had an average cost of $6.45 per bushel of corn ($6.08 to $7 per.

Find Ways to Optimize Cattle Feed Costs - @Elanc

2. Feed calves or yearlings to market weights (1000-1300 lbs). The custom feeder takes the cattle and feeds them and bills the cattle owner for the cost of feeding the cattle. Each custom feeder will handle the charges for feeding a little differently. Some programs are based on a cost per pound of gain. Plant investment ranged from $368,440 for a 6-ton per hour plant to $1,839,380 for a 50-ton plant, with equipment counting for 35 to 55 percent of the total. Operating costs ranged from $15.16 to $4.80 per ton. Lowest costs were in plants which neither pelleted nor packaged feed. Fixed costs per ton were re Live Cattle Price Per 1 Kilogram 2.71 USD GBP per Ton 7/27/21 11:55 AM There are two key factors in cattle breeding: The costs of animal feed, consisting primarily of maize, and the number. 1 ton/h feed milling machine. $10,000~$20,000. 3 ton/h animal feed process company (both making mash feed and pelleted feed) $60,000. 5 ton/h cattle feed process line. $70,000~$80,000. 10 ton/h feed manufacturing plant. over $100,000. Note: When it comes to project investment cost, you need to consider raw materials, workshop rent, equipment. Costs range based on local inputs. Most of our clients worldwide sprout for as little as $60 - $100 per ton. With the rising price of grain, corn, and alfalfa, this is a very affordable method for feeding livestock. Organic sprouts can be grown for around $100 - $150 per ton

The product is wet with about 20 to 25 percent dry matter. First, it is important to realize that for each 24-ton load of wet brewer's grains purchased, 18 tons of water and 6 tons of feed are on the truck. If the price is $20 per ton, the price on a dry basis is $80 per ton This makes the cost of WDG $682 per ton of protein versus $632 per ton of protein for the DDGS. The Bottom Line. This spreadsheet is a starting point for determining the least-cost feedstuff, but producers need to consider the storage and delivery costs and currently owned equipment. While an alternative feed may fulfill your least-cost ration. Feed for the Whole Farm When it comes to keeping your animals healthy, a proper diet is key. Producer's Pride Whole Corn is a supplemental feed that provides energy for cattle, sheep and goats. Picked from premium quality grain, this all-natural corn is a delicious and affordable way to feed the farm

Buying Supplements UNL Bee

a. Feed cost = (lbs diet fed X diet cost) + (lbs hay fed X hay cost) = (300 lbs diet X 12¢ per lb) + (25 lb hay X 6¢ per lb) = $36.00 for grain + $1.50 for hay = $37.50 feed cost b. Feed cost per pound of gain = feed cost ÷ weight gain = $37.50 feed cost ÷ 55 lbs wt gain = $0.68 feed cost per lb of gain Example Scenario 3 Bill has a 160-day. DDGs are currently are the $100 per ton area, compared to a $75 to $85 per ton that would make sense if cattle prices were at $1.20 per pound, versus the $1.05 they'd been selling at Prices - unless otherwise stated prices refer to 20t bulk blown deliveries within 50 miles radius of store. Straights forward prices Prices - unless otherwise stated prices refer to 20t bulk blown.

Animal feed prices - GOV

price of alfalfa hay is varied from $100 to $250 per ton and the price of corn is varied from $3to $10 per bushel ($5.36 to $17.86 per cwt.). Obviously, as hay and grain prices increase, the feed cost of gain also increases. What also may surprise some is that only when hay is valued at $100 per ton or less and corn costs $10 per bushel or more. Whole cottonseed, 25 ton. 24. 95. 390/ton. 88.32. a Prices quoted during Fall 2011 from suppliers in central Florida; prices vary in different areas of the state and with different quantities purchased. b Cost of feed ($/100 lb) is calculated by dividing the cost per ton by 20, then dividing by the dry matter %. The cost protein ($/100 lb. Feed costs. The cost of feed in the US has been on the rise. Currently corn prices are upwards of $300 per ton and alfalfa is as high as $240 per ton. FodderTech offers feed at $60 - $80 per ton. Don't delay getting a sprouting system a moment longer. Call FodderTech to get started sprouting now 1-855-977-7688 the lowest operating cost per ton. Hammermill Operating Costs Consider this Maintenance parts costs are low $0.02 to $0.04 per ton - on corn & easy to grind $0.05 to $0.10 per ton or more - on fine grinding Energy costs are high $0.15 to $0.25 per ton - on corn & easy to grind $0.70 to $1.40 or more per ton - on fine grindin Cattle Feed. Lyssy & Eckel cattle feeds are formulated to improve the digestion of forages by enhancing rumen fermentation. Higher corn prices have increased the value of all forages. Now more than ever, it is imperative to capture the full value of our forages. Based on new developments in rumen nutrition, we have developed our 'Advanced.

Feeding cost of gain is sensitive to changes in feed conversions, corn prices and alfalfa prices. In February 2021, corn and alfalfa inventory prices were $5.69 per bushel and $167 per ton, respectively. After averaging $80.50 per cwt. in 2020, feeding cost of gain for January and February was $82.30 and $88.60, respectively. The estimated. You can use the Production Calculator to calculate the cost per KG using the FEEDGROW system. 1. Barley seed cost per TON = R 4000 p/t. 2. So the barley seeds cost per KG = R 4.00 ( R 4000 ÷ 1000 kg) 3. System uses 128 KG seed per day. 5. 128 KG seed grows to 768 KG green feed! 6

CENTRAL MN. Jan 2, 2006. #10. Figure out how many ounces per head per day you could just top dress your mineral over your feed. My mineral calls for 2 to 4 oz per day. So figure you are feeding 10#s of grain per day per animal 8 cows would use 1 ton in 25 days if you mix 50#s of mineral with it that would figure out to 4 oz. per day. H With corn futures above $4 per bushel and soybean meal futures around $350 per ton, cattle feeders, hog producers and chicken producers face higher prices for feed than they have in many years. These higher feed costs come at a challenging time, as meat and poultry industry margins have been pressured by weak prices in 2020 due to COVID-19

Calculators — Beef Extensio

If the producer paid $230/ton, the loss would drive the per pound cost from 11.5 cents per pound to 12.5 cents per pound, or $20 more per day. Option 2. Using the scale on the mixer wagon and recording usage. During week one of feeding, 14,000 pounds of soybean meal should be used DAP, and 78.09 pounds of AN, per ton of hay, would need to be added, at a cost of $31.11 per ton of hay. The maintenance cost at $31.75 per 1,200­pound round bale, expressed on a per­ton basis, is $52.92 per ton of hay. When the maintenance an Per Head Total; Total Pounds Gained: Project Sale Date: Days on Feed: Cattle Cost: Cattle Interest: Feed Cost: Feed Interest: Yardage: Vet Costs: Feed, Yardage, Vet Total: Price Protection Cost: Cost of Death Loss: Misc Cost: Total Cost Per Hea Using windrow grazing saves $25.50 per ton of hay fed. This is equal to a savings of $76.50 per day for 200 cows or $0.39 per cow per day. Fencing and labor costs assume moving fence every three days for two hours at $15.00 an hour for labor expense. The estimated cost of an electric fence charger and material is $6.00 per ton ported per ton of feed in this form compared to hay. Substituting HEF for low­energy feed such as hay becomes economical when cattle can be maintained at the same level of production but at a lower cost.Since HEFs usually cost more per pound than hay,a smaller amount must be fed to be economi

Livestock Machinery - China Egg Incubator, Chicken CageNew Zealand grazing systems – Finishing cattle on fodderDry Cow Hide Lime Splits for Rambak Crackers Dry Cow HidePoultry Feed Manufacturing Plant for 100 t/h Industrial5 Ton Per Hour Turnkey Automatic Animal Feed Processing

Cattle, Cows, Beef - Inventory ( First of Jan. 2021 ) 100,000: Cattle, Cows, Milk - Inventory ( First of Jan. 2021 ) 440,000: Cattle, Incl Calves - Inventory ( First. When you are only focusing on costs per ton or costs per head per day, you're missing performance - a big part of the whole picture. A very common strategy is to keep feed costs low by feeding low rates of milk or milk replacer to calves. Let's look at a couple of examples with calves at a high or low average daily gain to help explain this Question 466693: Please help me to solve this problem. A corn refining company produces corn gluten cattle feed at a variable cost of $76 per ton. If fixed costs are $110,000 per month and the feed sells for $126 per ton, how many tons must be sold for the company to have a monthly profit of $540,000 Assuming bagged creep feed could be purchased for $275 per ton or $0.1375 per pound, the feed cost per pound of added weight gain is about $1.24. In a recent Oklahoma Department of Agriculture Market News report, value of added gain between 527-pound steers and 575-pound steers was about $0.86